انواع پوست

یکی از مهم ترین دغدغه های هر فردی تشخیص انواع پوست بدن می باشد. برای اینکه متوجه شوید جنس پوست شما کدام یک از چهار حالت طبیعی، خشک، روغنی و ترکیبی است، این مقاله را مطالعه کنید. اگر در زمینه چگونگی مراقبت از آن به مشاوره بیشتری نیاز دارید، توصیه می شود که با یک متخصص پوست یا داروساز ارتباط بگیرید.

پوست طبیعی:

” نرمال” اصطلاحی است که به طور گسترده برای اشاره به پوستی متعادل استفاده می شود. اصطلاح علمی برای پوست سالم eudermic است. پوست نرمال نه خیلی چرب است و نه خیلی خشک. در افراد دارای پوست نرمال یا طبیعی، ناحیه T (پیشانی، چانه و بینی) ممکن است کمی چرب باشد، اما سبوم و رطوبت کلی متعادل است و پوست نه خیلی چرب است و نه خیلی خشک.

پوست خشک:

از “خشک” برای توصیف نوع پوستی استفاده می شود که سبوم کمتری نسبت به پوست طبیعی تولید می کند. در نتیجه کمبود سبوم، پوست خشک فاقد چربی هایی است که برای حفظ رطوبت و ایجاد محافظ در برابر تأثیرات خارجی به آن نیاز دارد.

ناحیه T

پوست چرب:

از “چرب” برای توصیف نوع پوست با تولید زیاد سبوم استفاده می شود. این حالت که پوست بیش از حد سبوم تولید می کند به سبوره نیز معروف است.

پوست ترکیبی:

همانطور که از نامش پیداست پوستی است که از ترکیبی از انواع پوست تشکیل شده است. در افراد دارای پوست ترکیبی، نوع پوست در اطراف ناحیه T متفاوت است. برای مثال در این افراد گونه ها دارای سبوم بالا (چرب) ولی پیشانی خشک است.

انواع پوست

انواع پوست: چگونه پوست طبیعی را تشخیص دهیم؟

پوست خود را درحالی که تمیز و بدون رطوبت اضافی است از نزدیک بررسی کنید. یک بافت مخملی، نرم و صاف نشانه ای برای یک پوست طبیعی سالم و درخشان است. پوست طبیعی دارای علائمی مثل منافذ ریز، گردش خون خوب، بافت مخملی، نرم و صاف، شفافیت یکنواخت تازه و گلگون، بدون لکه و مستعد حساسیت نیست.

انواع پوست: درباره پوست خشک بیشتر بدانیم

در نتیجه کمبود سبوم، پوست خشک فاقد چربی هایی است که برای حفظ رطوبت و ایجاد محافظ در برابر تأثیرات خارجی به آن نیاز دارد. شدت خشکی پوست درجات و اشکال مختلفی دارد که همیشه به وضوح قابل تشخیص نیستند. به طور قابل توجهی زنان بیشتر از مردان از خشکی پوست رنج می برند و با افزایش سن همه پوست ها (چه زنان، چه مردان) خشک تر می شوند. مشکلات مربوط به خشکی پوست شکایتی شایع است و 40٪ مراجعه به متخصصان پوست را تشکیل می دهد. جهت جلوگیری از خشکی پوست می توانید از انواع روغن های گیاهی استفاده کنید.

پوست به طور مداوم از طرق زیر آب از دست می دهد:

 1. تعریق: از بین رفتن آب فعال غدد در اثر گرما، استرس و فعالیت
 2. از دست دادن آب ترانس اپیدرمی (TEWL): روشی طبیعی و غیرفعال که در آن پوست حدود نیم لیتر آب در روز از لایه های عمیق پوست پخش می کند.

خشکی پوست به دلیل عدم وجود موارد زیر ایجاد می شود:

 1. عوامل مرطوب کننده طبیعی (NMF) به ویژه اوره، اسیدهای آمینه و اسید لاکتیک که به اتصال مولکول های آب به پوست کمک می کنند.
 2. لیپیدهای اپیدرمی مانند سرامیدها، اسیدهای چرب و کلسترول که برای عملکرد سالم سیستم دفاعی سطح پوست لازم هستند.

چگونه می توان درجه های مختلف خشکی انواع پوست را تشخیص داد؟

پوست خشک از پوستی که کمی خشک تر از حد طبیعی است تا پوست بسیار خشک متغیر است. تفاوت ها را به طور معمول می توان با موارد زیر تشخیص داد:

 1. پوست خشک می تواند احساس سفتی، شکنندگی و زبری داشته باشد و کسل کننده به نظر برسد. خاصیت ارتجاعی پوست نیز کم است.
 2. پوست بسیار خشک: در این افراد مناطق خاصی از بدن به ویژه دست ها، پاها، آرنج ها و زانوها مستعد ابتلا به زبری زیاد، تشکیل ترک، پینه، پوسته پوسته شدن و خارش مکرر می باشد.

پوست بسیار خشک معمولاً در افراد مسن یا دست هایی که به شدت خشک و چروک شده اند، دیده می شود. اگر خشکی درمان نشود، ممکن است منجر به پوسته پوسته شدن در نواحی صورت از جمله بین ابروها، دور بینی و چانه، ظاهر خشن و لکه دار، احساس تنگی و عدم انعطاف پذیری، خارش احتمالی، حساسیت زیاد به تحریک، قرمزی و خطر عفونت شود.

انواع پوست: درباره پوست چرب بیشتر بدانیم

برخی از مسائل مانند ژنتیک، تغییرات و عدم تعادل هورمونی، دارو، فشار، لوازم آرایشی و comedogenic (محصولات آرایشی که باعث تحریک می شوند) باعث تولید بیش از حد سبوم می شوند.

چگونه می توان انواع پوست چرب را تشخیص داد؟

 1. منافذ بزرگ شده و به وضوح قابل مشاهده است
 2. درخشش و براق بودن پوست
 3. پوست ضخیم تر و رنگ پریده: رگ های خونی ممکن است قابل مشاهده نباشند

پوست چرب مستعد کومدون (جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید) و انواع مختلف آکنه است. در حالت آکنه خفیف، تعداد قابل توجهی کومدون در صورت و اغلب در گردن، شانه ها، پشت و قفسه سینه نیز ظاهر می شود.
در موارد پوست چرب متوسط و شدید، پاپول ها (برجستگی های کوچک بدون سر سفید یا سیاه قابل مشاهده) و جوش های پوستی (برجستگی هایی با اندازه متوسط با یک نقطه سفید یا زرد قابل توجه در مرکز) ظاهر می شوند و پوست قرمز و ملتهب می شود.

انواع پوست: درباره پوست ترکیبی بیشتر بدانیم

در پوست ترکیبی، جنس پوست در ناحیه T و گونه­ ها متفاوت است.
منطقه به اصطلاح T می­تواند تفاوت اساسی داشته باشد. از یک T بسیار باریک تا یک T ضخیم.

پوست ترکیبی با این موارد مشخص می­شود:

 1. یک منطقه T روغنی (پیشانی، چانه و بینی)
 2. منافذ بزرگ شده در این منطقه شاید با برخی ناخالصی ­ها
 3. گونه های طبیعی تا خشک

دلایل ایجاد پوست ترکیبی

قسمت های چرب پوست ترکیبی در اثر تولید بیش از حد سبوم ایجاد می شود. قسمت­های خشکتر پوست ترکیبی ناشی از کمبود سبوم و کمبود چربی مربوطه است.

ارزیابی انواع پوست و شرایط آن

برخلاف نوع پوست، وضعیت پوست در طول زندگی شما بسیار متفاوت است. بسیاری از عوامل داخلی و خارجی که شرایط آن را تعیین می کنند عبارتند از: آب و هوا و آلودگی، دارو، استرس، عوامل ارثی مربوط به سبوم، عرق و عوامل مرطوب کننده طبیعی که پوست شما تولید می کند و همچنین محصولاتی که استفاده می کنید که روی مراقبت از پوست تأثیر می گذارد. محصولات مراقبت از پوست باید متناسب با نوع پوست و وضعیت پوست انتخاب شوند. شما می توانید جهت تقویت و سلامت پوست از کرم های مخصوص به خودتان بهره ببرید. متخصصان پوست با اندازه گیری عوامل زیر وضعیت انواع پوست را تعیین می کنند: 

علایم پیری:

نوع پوست ما می تواند در طول زندگی تکامل یابد. کسانی که در سن نوجوانی نوع پوست روغنی دارند، ممکن است بعد از بلوغ پوست آنها خشک تر شود. با افزایش سن همه انواع پوست، حجم و چگالی پوست از دست می رود، خطوط ریز و چین و چروک ایجاد می شود و تغییراتی در رنگدانه ایجاد می گردد. درک و اندازه گیری این علائم پیری به ما کمک می کند تا وضعیت پوست خود را تعیین کنیم.

رنگ پوست:

رنگ و نژاد پوست بر چگونگی واکنش پوست ما در برابر نیروهای خارجی مانند آفتاب، اختلالات رنگدانه، تحریک و التهاب تأثیر می گذارد. رنگ پایه پوست با تراکم اپیدرم و توزیع ملانین تعیین می شود. قرمزی پوست همچنین معیار مفیدی برای بیماری پوستی است. این نشان می دهد که گردش خون ما چقدر موفق است و می تواند در شناسایی شرایطی مانند کوپروز (couperose) و روزاسه (rosacea) مفید باشد.

حساسیت پوست:

پوست حساس پوستی است که به راحتی توسط عوامل مختلفی مانند محصولات مراقبت از پوست یا درجه حرارت بالا و پایین که به راحتی با پوست متعادل تحمل می شود، تحریک شود. برای برخی از افراد، پوست حساس یک وضعیت دائمی است، برای برخی دیگر، حساسیت توسط برخی عوامل داخلی و خارجی ایجاد می شود. وقتی عملکرد طبیعی دفاعی پوست به خطر بیفتد، باعث از بین رفتن آب و نفوذ مواد تحریک کننده می شود. در این صورت در اثر عوامل مختلف، از آفتاب گرفته تا برخی مواد تشکیل دهنده مواد آرایشی و پاک کننده تشدید می شوند.

تولید سبوم و عرق:

مقدار سبوم تولید شده توسط غدد چربی در پوست، اثر عملکرد دفاعی پوست و در نتیجه، وضعیت پوست را کنترل می­کند. تولید بیش از حد سبوم می­تواند منجر به پوستی چرب و مستعد آکنه شود، در حالی که تولید کم سبوم نیز باعث خشکی پوست می ­شود. غدد تنفسی موجود در پوست برای تولید دمای مطلوب بدن به تولید عرق کمک می­کند. تولید بیش از حد یا کم عرق نیز می­تواند بر وضعیت پوست تأثیرگذار باشد.

عوامل طبیعی و مرطوب کننده (NMF):

NMF مانند اسیدهای آمینه که به طور طبیعی در پوست سالم تولید می­ شوند، به اتصال آب به پوست کمک کرده و منجر به حفظ خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری آن می­ شود و از کمبود رطوبت پوست جلوگیری می­کند. هنگامی که سیستم محافظتی پوست آسیب می بیند، غالباً قادر به حفظ این NMF های اساسی نیست. بنابراین رطوبت پوست کاهش یافته و شرایط تحت تأثیر قرار می­گیرد.

1 نظر در “انواع پوست

 1. blank مریم کریمی گفت:

  لطفا برای هر نوع پوست محصول مناسب رو هم بنویسید که بدونیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.