فواید امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 از جمله بیشترین مواد مغذی مورد مطالعه هستند. آنها در موادغذایی مانند گردو، غذاهای دریایی، سبزیجات و برخی روغن های دانه ها و گیاهان فراوان هستند. مطالعات زیادی در مورد فواید امگا 3 برای انسان انجام شده است. به طور کلی اسیدهای چرب امگا 3 به سه نوع تقسیم می شوند:

اسید آلفا-لینولنیک (ALA)
ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)
دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)

چربی های امگا 3 به دلیل مزایای قدرتمند سلامتی از جمله پتانسیل مبارزه با افسردگی، کاهش التهاب و کاهش نشانگرهای بیماری های قلبی مشهور هستند. در این مقاله قصد داریم در کنار مزایای بیشمار این اسید چرب به فواید آن برای پوست و موی شما اشاره کنیم.

1.

محافظت از پوست

یکی از مهم ترین فواید امگا 3 محافظت از انواع پوست در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید می باشد. همچنین می ­تواند در برابر اشعه­ های مضر ماورا بنفش نوع A (UVA) و ماورا بنفش B (UVB) خورشید محافظت کند. مطالعات نشان داده است که مکمل ترکیبی از DHA و EPA (دو امگا 3 با زنجیره بلند) ممکن است حساسیت پوست به اشعه ماورا بنفش (UV) را کاهش دهد.

اثبات خواص امگا 3

در یک مطالعه دیگر، شرکت کنندگانی که به مدت 3 ماه 4 گرم EPA مصرف کردند، مقاومت خود را در برابر آفتاب سوختگی 136٪ افزایش دادند، در حالی که هیچ تغییر قابل توجهی در گروهی که دارونما مصرف کرده بودند مشاهده نشد. در مطالعه دیگری، شرکت کنندگانی که پس از قرار گرفتن در معرض UVB روغن ماهی ساردین غنی از EPA و DHA روی پوست خود قرار دادند، در مقایسه با گروه کنترل، حدود 25٪ قرمزی پوست کمتری داشتند. با این حال، انواع دیگر امگا 3 همان تأثیر را ندارند.

برخی شواهد نشان می دهد که امگا 3 همچنین ممکن است شدت علائم برخی اختلالات حساسیت به نور، از جمله بثورات پوستی یا ایجاد تاول بدنبال قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا UV بنفش کاهش دهد.

2.

جلوگیری از خشکی و خارش

یکی دیگر از فواید امگا 3 محافظت از پوست در برابر خشکی، قرمزی یا خارش می باشد. همچنین ممکن است پوست را مرطوب کرده و با پوست قرمز، خشک یا خارش دار ناشی از اختلالات پوستی مانند درماتیت آتوپیک و پسوریازیس مقابله کند. این به این دلیل است که به نظر می رسد امگا 3 عملکرد سد ایمنی پوست را بهبود، رطوبت را تامین و مواد تحریک کننده را دفع می کند.

در یک مطالعه، زنانی که روزانه حدود نیمی از قاشق چای خوری (2.5 میلی لیتر) روغن تخم کتان غنی از امگا 3 مصرف می کردند، 39٪ افزایش رطوبت پوست را پس از 12 هفته تجربه کردند. همچنین پوست آنها نسبت به افراد گروهی که دارونما مصرف کرده بودند حساسیت و زبری کمتری نشان داد. مصرف زیاد امگا 3 همچنین با کاهش خطر درماتیت آتوپیک در نوزادان و بهبود علائم پسوریازیس در بزرگسالان ارتباط دارد.

3.

کاهش میزان آکنه پوستی

یکی از مهم ترین فواید امگا 3 کاهش آکنه های پوستی می باشد. یک رژیم غذایی غنی از امگا 3 ممکن است به جلوگیری یا کاهش شدت آکنه کمک کند. همچنین امگا 3 التهاب را کاهش می دهد. شواهد جدید نشان می دهد که آکنه در درجه اول ممکن است ناشی از التهاب باشد. از این رو، امگا 3 ممکن است به طور غیرمستقیم با آکنه مقابله کند.

بررسی های انجا شده کاهش ضایعات آکنه را هنگام مصرف مکمل دارای امگا 3 به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد مغذی نشان داده اند. مکمل های امگا 3 همچنین عوارض جانبی ایزوترتینوئین (دارویی که معمولاً برای درمان آکنه های شدید یا مقاوم استفاده می شود) را کاهش می دهند.

4.

سایر مزایای امگا 3

امگا 3 بهبود زخم را تسریع می­کند. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که امگا 3 هایی که به صورت داخل وریدی یا موضعی استفاده می شوند، باعث تسریع بهبود زخم می شوند. این روغن ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد. رژیم های غذایی غنی از امگا 3 ممکن است از رشد تومور در حیوانات جلوگیری کنند. این روغن می­تواند رشد مو و تراکم مو را افزایش و ریزش مو را کاهش دهد. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که امگا 3 ممکن است رشد مو را تقویت کند.

حرف آخر: فواید امگا 3

امگا 3 چربی های سالم موجود در ماهی، غذاهای دریایی و غذاهای گیاهی مانند گردو، دانه های کتان، شاهدانه و دانه های چیا است.
این چربی ها علاوه بر مزایای قدرتمند سلامتی، ممکن است برای مو و پوست شما مفید باشد. اگرچه تحقیقات محدود است، اما به نظر می رسد آنها مقاومت پوست شما را در برابر آفتاب سوختگی افزایش می دهند، آکنه را کاهش می دهند و از پوست خشک، قرمز و خارش دار محافظت می کنند.در مجموع، این چربی های سالم یک افزودنی آسان و شایسته به رژیم شما هستند. زیرا نه تنها برای انواع مو و پوست بلکه برای سلامت کلی شما نیز مفید هستند.
فواید امگا 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.