انواع روغن و خواص آنها

آیا می دانستید بین روغن های اسانسی و روغن های طبیعی چه تفاوت هایی وجود دارد؟ آیا وقتی از روغن اسطوخودوس و اسانس اسطوخودوس می شنوید سردرگم می شوید؟ آیا تفاوت روغن های اسانسی (Essential oils)، روغن های طبیعی، روغن های حامل ، روغن های گیاهی پایه دار (Macerated oils) و هیدروسل (Hydrosol) را می دانید؟ در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل انواع روغن، تفاوت ها و مزایای آنها را شرح دهیم.

روغن طبیعی چیست؟

روغن طبیعی یک ماده چرب است که در اثر فشار اندام های گیاهان روغنی مانند دانه ها (بادام شیرین)، مغزها (ماکادامیا) یا گاهی تفاله (آووکادو، نارگیل) استخراج می شود. برای بدست آوردن انواع روغن می توان از چندین روش استفاده کرد، اما برای حفظ بهتر اسیدهای چرب و ویتامین های تشکیل دهنده روغن، فشار سرد (Cold Press) بهترین انتخاب است. این روش توسط فشار مکانیکی در دمای پایین اعمال می شود.

روغن پایه دار چیست؟

استفاده از پایه برای گیاهانی استفاده می شود که مزایای سلامتی دارند اما روغن تولید نمی کنند. از جمله این گیاهان که می توانند در تولید انواع روغن نقش داشته باشند، می توان به گل های اسطوخدوس، رز و یا گیاهان سبز همچون ریحان و نعناع اشاره کرد. در این روش با مجاورت دادن تفاله گیاهان مذکور با یک روغن پایه (مثل روغن آفتابگردان، زیتون و یا کنجد) در حضور گرما، باعث آزادسازی ماده موثره موجود در گیاه به روغن پایه می شوند. 

لازم به ذکر است که در این روش روغن پایه نقش حلال را بازی کرده و مقادیری از ماده موثره موجود در گیاه را در خود حل می کند. مشخص است که در این روش هرچه نسبت وزنی گیاه به انواع روغن پایه بیشتر باشد، مقادیر بیشتری از ماده موثره به روغن پایه منتقل می گردد. تهیه روغن های گیاهی به این روش معمولاً ارزان قیمت بوده و اکثر روغن های گیاهی موجود در بازار به همین روش تهیه می شوند.

انواع روغن های اسانسی

روغن های اسانسی در واقع همان ماده موثره گیاهان غیر روغنی مثل گل ها، گیاهان معطر، برگ ها، پوست و ریشه ی درختان می باشند که به روشی حرفه ای استخراج شده اند. در این حالت، ماده حاصله بصورت صد در صد خالص بوده و هیچ حلال دیگری مثل روغن های پایه در آن وجود ندارد. اگرچه آنها را به عنوان روغن اسانسی یا اسنشال میشناسیم، اما در حقیقت آن ها ماهیت روغنی نداشته و صرفا یک ماده موثره هستند، نه ماده ای چرب.

انواع روغن و هیدروسل ها

اگر استخراج انواع روغن با یک یا چند حلال آلی (مثل اتانول، متانول، هگزان، کلروفرم و …) صورت پذیرد، جداسازی حلال از روغن اسانسی با روش های مختلفی صورت خواهد پذیرفت. اما اگر این جداسازی صرفاً با آب انجام شود، در نهایت یک مایع دو فازی ایجاد می شود: مایعی با چگالی کمتر و مملو از مولکول های معطر که روی سطح شناور است (این روغن اساسی است). مایعات متراکم تر آب مقطر، که حاوی کمتر از 5٪ از مولکولهای معطر است. این هیدروسل معطر یا همان آبِ گُل را تولید می کند. به زبان ساده، هیدروسول آبی است که برای تقطیر اسانس استفاده می شود. از هیدروسل می توان به عنوان لوسیون پاک کننده و تقویت کننده صورت یا به عنوان یک آب خوشبو کننده با طراوت استفاده کرد.

توجه: اسانس مرکبات (لیمو ، پرتقال شیرین) با تقطیر بخار حاصل نمی شود بلکه از طریق فشار مکانیکی پوست حاصل می شود.

انواع روغن

انواع روغن

انواع روغنتعریفکاربرد رایج
روغن های طبیعی (دانه ها)اسیدهای چرب استخراج شده از دانه های روغنی به روش فشار مکانیکیماساژ، مراقبت از پوست و مو، آرایشی
روغن های پایه دارروغن های پایه های (آفتابگردان، زیتون و کنجد) حاوی مواد موثره گیاهان گل دار، معطر، ریشه ها و پوستماساژ، مراقبت از پوست و مو، آرایشی
روغن اسانسیاسانس استخراج شده گیاهان معطرقابل استفاده برای پوست و مو بعد از رقیق سازی در روغن های طبیعی، استفاده های درمانی در علم آروماتراپی
هیدروسلآب استفاده شده برای استخراج روغن های اسانسی که کمتر از 5% آن حاوی مولکول های آروماتیک می باشدپاکسازی پوست، جوانساز، معطر کننده

یک فکر در مورد “انواع روغن و خواص آنها

  1. blank نیکا گفت:

    سلام
    خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون. من دنبال یه روغن طبیعی مناسب پوست هستم که بتونه پوستمو مرطوب نگه داره، شما چی پیشنهاد میدید؟

  2. blank نیکا گفت:

    سلام
    خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون. من دنبال یه روغن طبیعی مناسب پوست هستم که بتونه پوستمو مرطوب نگه داره، شما چی پیشنهاد میدید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.