آشنایی با هیدروسل ها

اگر قبلاً از هیدروسل ها استفاده نکرده اید بهتون توصیه می کنیم حتماً آن ها را به مجموعه آرایشی و بهداشتی خود اضافه کنید. استفاده از هیدروسلها آسان است و به آماده سازی کمی نیاز دارند.

هیدروسل چیست؟
هیدروسل آبی است که هنگام استخراج اسانس یا روغن ضروری (Essential oil) بدست می آید. به زبان ساده، آب مورد استفاده برای تقطیر این اسانس یا روغن ضروری است. این ماده حاوی مولکول های معطر کمی است و روی پوست احساس لطافت ویژه ای ایجاد می کند. اگر در تشخیص عصاره های مختلف گیاهی مشکل دارید، مقاله آشنایی با انواع روغن را بخوانید.

برخلاف تصور عمومی، هیدروسلها مخلوطی از قطره های روغن ضروری با آب نیستند. درواقع هیدروسلها آب حاوی ماده موثره گل ها و البته مولکول های معطر می باشند.

آب هیدروسل یا گلاب؟
وقتی عنصر مقطر یک گل باشد، می توان از اصطلاح گلاب نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، گلاب رز و هیدروسل گل رز دقیقاً یک معنی دارند.

چگونه از هیدروسلها استفاده کنیم؟
شهرت هیدروسلها در مراقبت و سلامت انواع پوست کاملاً اثبات شده است. هر هیدروسل بر اساس اسانس حاصل از آن فواید خاص خود را دارد و چون احتیاط های مشابه روغن ضروری را نمی طلبد، از لطافت بیشتر و استفاده آسان تری برخوردار است. این ماده برای انواع پوست حتی پوست حساس و پوست آسیب پذیر کودکان نیز مناسب است. در مواد آرایشی نیز از هیدروسلها استفاده می شود.

هیدروسل به عنوان تونر یا پاک کننده های صورت

استفاده از هیدروسلها به عنوان تونر در صبح قبل از آرایش یا عصر بعد از پاک کردن آرایش ایده آل است. می توان آن را با پد یا پارچه ای که قبلاً در هیدروسل آغشته شده است، روی پوست بمالید یا آن را مستقیماً روی صورت اسپری کنید تا پوست تمیز شود.

مراقبت از مو و پوست سر

از هیدروسلها به عنوان آب شستشو دهنده بعد از شامپو زدن، یا به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده مو (به عنوان اسپری پوست سر برای جلوگیری از شوره) استفاده می شود. هم چنین می توان بصورت روزانه برای حالت دادن آسان، یا حتی جایگزینی آب در ماسک های مو استفاده کرد.

مراقبت از بدن

استفاده از هیدروسلها روی بدن در روزهای گرم تابستان باعث طراوت و تازگی پوست شده و عطر خوبی به بدن شما می بخشد. امروزه غالب بادی اسپلش ها با بهره گیری از گلاب های خوشبو و یا حتی اسانس های مصنوعی تحت برندهای مختلف وارد بازار می شوند و برای اغلب ما شناخته شده و مطرح هستند. اگر تا به حال از بادی اسپلش استفاده نکرده اید و مایل به تهیه هیدروسل هم نیستید، یکبار استفاده از بادی اسپلش نظر شما را نسبت به هیدروسلها تغییر خواهد داد. هیدروسل ها همچنین می توانند برای آرام سازی آسیب های پوستی جزئی استفاده شوند مثل: عفونت ها، سوختگی های سطحی، قرمزی و زخم ها.

رفع سیاهی یا تیرگی دور چشم

هیدروسلهای گل ذرت وحشی بهترین ماده برای حلقه ­های تیره دور چشم است. اگر به دنبال راهی برای رفع تیرگی اطراف چشم هستید کافی است آن را روی یک پد پاک کننده یا پد استریل اسپری کنید، سپس آن را دور چشم بمالید. هیدروسلها را مستقیماً به داخل چشم اسپری نکنید.

انواع هیدروسل

هر هیدروسل مزایای خاصی دارد. در اینجا لیستی از هیدروسلهای شناخته شده برای استفاده بر اساس نیازهای شما وجود دارد:

  • گل رز
  • گل ذرت وحشی
  • اسطوخدوس
  • رزماری
  • درخت چای
  • بابونه
  • ریحان
  • بهار نارنج
آشنایی با هیدروسل ها

خرید و نگهداری از هیدروسل ها

هیدروسلها به نور، گرما و آلودگی حساس هستند. اکیداً توصیه می شود آنها را در یخچال نگهداری کنید. هیدروسلهای بسته بندی شده در بطری های رنگی یا آلومینیومی را انتخاب کنید. همچنین بهتر است آنها را به عنوان اسپری انتخاب کنید تا خطر آلودگی ناشی از باز و بسته شدن درب، كه محصول را مستقیماً در معرض هوا یا اشیا حامل میكروب قرار می دهد، كاهش یابد. هنگام خرید هیدروسل احتیاط لازم است زیرا یافتن آب های گل رقیق شده با آب یا الکل معمول است.

فهرست مواد تشکیل دهنده را با دقت بخوانید و هیدروسلهای آلی یا آنهایی را که از گیاهان وحشی می آیند، در اولویت قرار دهید.
بطور کلی در تهیه هیدروسلها به دلیل ایجاد غلظت مواد موثره موجود در گل، فساد ناپذیرند اما بهترین زمان مصرفشان کمتر از یکسال پس از تولید است. پس از یکسال هیدروسلها فاسد نمی شوند اما خاصیت خود را تا حد زیادی از دست می دهند.
توجه کنید اگر پس از مدتی متوجه افزایش حجم مایع هیدروسل یا ایجاد رسوب در کف ظرف نگهدارنده آن شدید، مایع هیدروسل به قارچ و کپک آلوده شده و باید از مصرف آن خودداری کنید. جهت آشنایی بیشتر و مشاوره می توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.