روغن آرگان برای سلامت بدن

روغن آرگان از قرن ها پیش جزء اصلی غذاهای مراکشی بوده است. نه تنها به دلیل عطر و طعم جالب آن بلکه به دلیل طیف وسیعی از مزایای بالقوه که برای سلامتی بدن به همراه دارد، این ماده پر ارزش مورد توجه همگان قرار گرفته است.

این روغن گیاهی از هسته میوه درخت آرگان گرفته می شود. اگرچه بومی مراکش است، اما اکنون روغن آرگان در سرتاسر جهان برای کاربردهای مختلف مثل آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می شود. بیشتر اوقات به عنوان روغن خالص فروخته می شود. همچنین می تواند مستقیماً به صورت موضعی (مستقیماً روی پوست) استفاده یا بلعیده شود تا فواید بیشماری برای سلامتی شما داشته باشد. 

این روغن می تواند به صورت کپسول مکمل از طریق دهان مصرف می شود. همچنین معمولاً با تعدادی از محصولات آرایشی مانند شامپوها، صابون ها و نرم کننده ها و بطور کلی محصولات مراقبت از پوست و مو مخلوط می شود و به دست مصرف کننده می رسد. روغن آرگان به طور سنتی، هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی برای بهبود سلامت پوست، مو و ناخن استفاده می شود.

خرید روغن آرگان 100درصد طبیعی

ساختار روغن آرگان

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است. اکثر محتوای چربی روغن آرگان از اسید اولئیک و لینولئیک تأمین می شود. تقریباً 29–36٪ محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می شود که منبع خوبی از این ماده مغذی ضروری به شمار می آید.

اسید اولئیک اگرچه ضروری نیست، اما 43-49٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد. همچنین یک چربی بسیار سالم است. اسید اولئیک که در روغن زیتون نیز یافت می شود، به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است.

علاوه بر این، روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای سلامت پوست، مو و چشم مورد نیاز است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است.

فواید روغن آرگان برای پوست

1.

از آسیب های ناشی از آفتاب محافظت می کند

مطالعات اخیر نشان داده است که فعالیت آنتی اکسیدانی موجود در این روغن به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد ناشی از آفتاب کمک می کند. در نتیجه از سوختگی و هایپرپیگمنتیشن جلوگیری می شود. مصرف طولانی مدت این روغن با ارزش حتی ممکن است به جلوگیری از توسعه سرطان پوست، از جمله ملانوم کمک کند.

ترکیبات فنلی مختلف موجود در این روغن بیشتر عامل آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن هستند. روغن آرگان غنی از ویتامین E یا توکوفرول، یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مخرب رادیکال های آزاد عمل می کند. سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان ، مانند CoQ10، ملاتونین و استرول های گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند.

اخیرا یک مطالعه نشان داده است که کاهش قابل توجهی در مارکرهای التهابی در موش های تغذیه شده با روغن آرگان قبل از قرار گرفتن در معرض یک سم کبدی بسیار التهابی، در مقایسه با گروه کنترل رخ داده است. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان همچنین می تواند به طور مستقیم بر روی پوست شما استفاده شود تا التهاب ناشی از آسیب یا عفونت را کاهش دهد.

در یک مطالعه، از ترکیبات پلی فنولیک موجود در این روغن جهت کنترل سلولهای سرطانی پروستات استفاده شد. این عصاره در مقایسه با گروه کنترل، 50 درصد رشد سلول های سرطانی را مهار می کند. در یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر، مخلوطی از روغن آرگان و ویتامین E، میزان مرگ سلولی را در نمونه سلول های سرطان پستان و روده بزرگ افزایش داد. اگرچه این تحقیقات مقدماتی نتایج جذاب و جالبی دارد، اما برای تعیین اینکه بفمیم از روغن آرگان می شود برای درمان سرطان در انسان استفاده کرد یا خیر، تحقیقات بیشتری لازم است.

2.

پوست را مرطوب می کند

روغن آرگان شاید بیشتر به عنوان مرطوب کننده استفاده شود. به همین دلیل است که اغلب در لوسیون ها، صابون ها و نرم کننده های مو یافت می شود. این ماده می تواند به صورت موضعی استفاده شود و یا به صورت خوراکی با مکمل های روزانه مصرف شود تا اثر مرطوب کنندگی داشته باشد. این اثر عمدتا به دلیل فراوانی ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است و می تواند به بهبود احتباس آب در پوست کمک کند.

اسیدهای اولئیک و لینولئیک بیشتر محتوای چربی این روغن را تشکیل می دهند. این مواد مغذی حیاتی برای حفظ سلامت پوست و مو مهم هستند. روغن آرگان اغلب به طور مستقیم روی پوست و مو تجویز می شود. با این حال، بلع و مصرف خواکی آن نیز می تواند موثر باشد. در یک مطالعه، هر دو کاربرد خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث بهبود میزان رطوبت پوست در زنان مسن شد.

اگرچه هیچ تحقیقی در مورد استفاده خاص از این روغن برای سلامت مو انجام نشده است. اما برخی از مطالعات نشان می دهد که سایر روغن های گیاهی با مشخصات تغذیه ای مشابه می توانند باعث تقویت رشد و ترمیم انواع آسیب های مو شوند.

3.

تعدادی از بیماری های پوستی را درمان می کند

روغن آرگان حاوی تعداد زیادی از خواص درمانی از جمله خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. هر دو به کاهش علائم در تعدادی از بیماری های مختلف التهابی پوستی مانند پسوریازیس و روزاسه کمک می کنند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه، این روغن خالص را مستقیماً بر روی لکه های پوستی تحت تأثیر پسوریازیس قرار دهید. روزانه با مصرف مکمل های خوراکی، مشکلات پوستی می توانند به بهترین شکل ممکن درمان می شود. 

درماتیت آتوپیک یک بیماری شایع پوستی است که علائمی مانند خارش و قرمزی پوست دارد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این روغن به صورت موضعی در منطقه آسیب دیده می تواند به درمان علائم کمک کند. ویتامین E و خواص التهابی طبیعی موجود در روغن آرگان می توانند منجر به این اثر تسکین دهنده شوند.

روغن آرگان و بیماری های پوستی

یک مطالعه برای درمان بیماران پوستی با دارونما یا ویتامین E خوراکی انجام شده است که به مقدار زیادی در روغن آرگان وجود دارد. محققان دریافتند شرکت کنندگانی که ویتامین E دریافت کرده اند، کاهش چشمگیری در علائم داشته اند.

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند. در یک آزمایش پوست موش های دارای سوختگی های درجه دوم، دو بار در روز و به مدت 14 روز با این روغن مجاورت داده شد. از ترکیب قوی آنتی اکسیدان ها و ویتامین E موجود در روغن آرگان می توان برای بهبود سریعتر زخم ها و بریدگی ها استفاده کرد.

روغن آرگان برای دهه ها یک داروی خانگی محبوب برای درمان بیماری های التهابی پوست بوده است. اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی این روغن در درمان عفونت های پوستی خاص وجود دارد. اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می شود. با این حال، تحقیقات فعلی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدان و ضد التهاب است، به همین دلیل به نظر می رسد برای درمان بافت پوست بسیار مفید است.

4.

آکنه را درمان می کند

آکنه هورمونی اغلب نتیجه سبوم اضافی است که توسط هورمون ها ایجاد می شود. روغن آرگان دارای اثرات ضد سبوم است که می تواند به طور موثری میزان چربی پوست را تنظیم کند. این ویژگی موجود در روغن آرگان می تواند به درمان چندین نوع مختلف آکنه کمک کند و برای شما پوستی صاف و آرام را ایجاد کند.

به لطف توانایی کاهش سبوم روغن آرگان، این روغن می تواند به کاهش سبوم کلی و کاهش چربی پوست در افرادی که از پوست چرب رنج می برند کمک کند. یک مطالعه نشان داد که استفاده از کرم حاوی روغن آرگان دو بار در روز فقط در طی چهار هفته باعث کاهش فعالیت چربی و چربی قابل توجهی می شود.

ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی این روغن ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه پشتیبانی کند. این روغن همچنین ممکن است به آبرسانی پوست کمک کند، که برای پیشگیری از آکنه مهم است. اینکه روغن آرگان در درمان آکنه شما موثر است یا خیر به علت آن بستگی دارد. اگر با خشکی یا تحریک عمومی پوست دست و پنجه نرم می کنید روغن آرگان ممکن است یک راه حل ارائه دهد. با این حال، اگر آکنه شما به دلیل هورمون ها باشد، این روغن تسکین چشمگیری نخواهد داشت.

5.

دارای اثرات ضد پیری است

مدت هاست که این روغن در کنار روغن هایی مانند روغن هسته آلبالو به عنوان یک درمان ضد پیری استفاده می شود. با مطالعه ای که اخیراً روی زنان یائسه انجام شد، محققان دریافتند که ترکیبی از روغن آرگان خوراکی و آرایشی منجر به افزایش قابل توجهی در قابلیت ارتجاعی پوست می شود. می توان گفا روغن آرکان یکی از بهترین انتخاب ها برای جوانسازی پوست می باشد.

6.

از ترک خوردن پوست جلوگیری کرده و کشیدگی عضلات را التیام می بخشد

علائم کشش به خصوص در دوران بارداری شایع است اما هرکسی ممکن است آنها را تجربه کند. حداقل دو بار در روز روغن آرگان را مستقیماً به منطقه آسیب دیده بمالید. این کار را به محض اینکه شک داشتید که علائم کشیدگی را مشاهده کرده یا شروع به دیدن آنها می کنید برای بهترین نتیجه انجام دهید.

تحقیقات نشان می دهد که این روغن ممکن است به کاهش التهاب و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست کمک کند. به همین دلیل بسیاری از افراد، موفقیت در استفاده از آن را برای کاهش درد ناشی از کشش عضله نیز گزارش کرده اند.

7.

ممکن است فوایدی برای دیابت داشته باشد

برخی تحقیقات اولیه در مورد حیوانات نشان می دهد که این روغن می تواند به جلوگیری از دیابت کمک کند. دو مطالعه منجر به کاهش قابل توجهی در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش هایی شد که در کنار روغن آرگان از رژیم غذایی با قند بالا استفاده کردند. این مطالعات تا حد زیادی این مزایا را به محتوای آنتی اکسیدان روغن نسبت می دهد. با این حال، چنین نتایج لزوماً به این معنی نیست که اثرات یکسانی در انسان دیده می شود. بنابراین ، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

8.

ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی اشباع نشده و امگا 9 است. اسید اولئیک همچنین در چندین ماده غذایی دیگر از جمله آووکادو و روغن های زیتون وجود دارد و اغلب دارای اثرات محافظتی قلب هستند. یک مطالعه کوچک بر روی انسان نشان داد که این روغن تأثیر قابل توجهی در سطح آنتی اکسیدان خون در مقایسه با روغن زیتون دارد.

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر، مصرف بیشتر این روغن با کاهش سطح کلسترول LDL “بد” و افزایش سطح آنتی اکسیدان در خون همراه بود. در مطالعه ای در مورد خطر بیماری قلبی در 40 فرد سالم، کسانی که به مدت 30 روز روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف می کردن ، به ترتیب 16 و 20 درصد کاهش LDL و تری گلیسیرید “بد” را تجربه کردند.

عوارض جانبی و خطرات روغن آرگان

روغن آرگان به طور کلی استفاده از آن برای اکثر افراد بی خطر تلقی می شود. با این حال، برخی از افراد ممکن است در اثر استفاده از آن، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند. در صورت استفاده موضعی، این روغن ممکن است باعث تحریک پوست شود. استفاده از این روغن ممکن است در افرادی که به آجیل ها حساسیت دارند ایجاد آلرژی کند. برای جلوگیری از این موضوع، باید روغن آرگان را روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید تا مطمئن شوید که باعث تحریک پوست شما نمی شود.

هنگام مصرف خوراکی، این روغن ممکن است باعث ناراحتی گوارشی از جمله حالت تهوع، گاز یا اسهال شود. همچنین ممکن است باعث از دست دادن اشتها یا نفخ شود. برخی از افراد ممکن است واکنش های پوستی مانند بثورات یا جوش های پوستی را تجربه کنند. بنابراین تجربه مصرف خوراکی آن تنها به مقدار خیلی کم توصیه می شود. اگر با مصرف مقادیر کم این روغن دچار عارضه ای نشدید، می توانید مصرف مقادیر بیشتر آن را نیز تجربه کنید.

در موارد بسیار نادر، افراد ممکن است عوارض جانبی شدیدتری را در مکمل خوراکی این روغن تجربه کنند. این موارد شامل گیجی، دشواری خواب، بی حالی عمومی، تحریک بیش از حد، افسردگی و تحریک است. در صورت بروز هر یک از این علائم، بلافاصله مصرف خوراکی روغن را متوقف کنید.

روغن آرگان : حرف آخر

چه به صورت موضعی استفاده شود و چه به صورت خوراکی مصرف شود ، استفاده از روغن آرگان برای اکثر افراد بی خطر است. این روغن پر ارزش به لطف چندین خاصیت درمانی و ویتامین هایی که در آن وجود دارد از مزایای پوستی قدرتمندی برخوردار است. هم چنین این روغن برای سلامت مو، تقویت مو و افزایش تراکم مو نیز بسیار موثر می باشد.

اگر چندین هفته است که از این روغن استفاده می کنید و هیچ تغییری در وضعیتی که می خواهید درمان کنید مشاهده نکردید، می توانید برای ملاقات با متخصص بهداشت خود وقت بگیرید. آنها ممکن است سایر گزینه های درمانی را برای کمک به حل هر شرایطی که تجربه می کنید، توصیه کنند.

1 نظر در “روغن آرگان برای سلامت بدن

  1. blank سعید میرزاییان گفت:

    مطلب خیلی خوب و مفیدی بود . خیلی جامع نوشته بودید. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.